Impresszum Help Sales ÁSZF Panaszkezelés DSA

A szülő világ szégyenei

A legtöbb szülő igyekszik mindent megtenni a gyerekéért. Sokszor háttérbe szorítják magukat a csemetéikkel szemben, önzetlenül gondoskodnak a felnövekvő generációról. Vannak azonban olyanok, akik nemhogy szülőnek, de embernek sem nevezhetik magukat. Figyelem! A cikkben szereplő brutalitás csak erős idegzetűeknek ajánlott.

szegyen gyilkossag szulo

1. Casey Anthony

Amerika talán leggyűlöltebb nője Casey Anthony, akit kislánya, Caylee Anthony meggyilkolásával vádoltak. Az ügy nagyon furcsa, már-már hátborzongató, a részletek pedig a mai napig nem tisztázottak. Casey egyedülálló anyaként nevelte kislányát, segítséget a szüleitől kapott. Mikor a nagyszülők bő egy hónapja nem látták a kis Caylee-t, Casey a rendőrséghez fordult segítségért. Azt állította, lányát egy bébiszitterre bízta, aki elrabolta. Kiderült, az eset óta több mint egy hónap telt el, a nő azonban nem jelentette a dolgot. Azt állította, úgy gondolta, a saját erejéből is meg tudja találni a lányát. A rendőrség nyomozásba kezdett, egyre gyűltek a bizonyítékok Casey ellen. Oszlás szaga terjengett az autójában, a csomagtartóban pedig arra utaló jeleket találtak, hogy holttestet tároltak benne. A nő ekkor megváltoztatta a vallomását, és azt állította, Caylee belefulladt a medencéjükbe, és az édesapja arra kényszerítette, hogy elrejtse a holttestet. A tárgyaláson egyébként, hogy magát mentse, olyasmiket állított a férfiről, hogy szexuálisan zaklatta őt kiskorában, ám ebből semmi sem volt igaz. A nyomozók végül megtalálták Caylee holttestét a ház melletti erdőben, csupán 10 méterre az úttól. A feje körbe volt tekerve ragasztószalaggal, így a kislány valószínűleg megfulladt. Casey internetes előzményei közt rátaláltak egy oldalra, ahol emberölési és holttest eltüntetési tippekről lehet olvasni. A nő ellen szól az is, hogy gyermeke eltűnésének ideje alatt rengeteg buli fotót posztolt magáról. Casey Anthonyt ennek ellenére felmentették, az esetről pedig könyvet készül írni. Egész Amerika felháborodott az ítéleten, hiszen nyilvánvaló volt mindenki számára, hogy köze volt a gyilkossághoz. Hogy mi vezetett a kis Caylee halálához, azt nem tudni, a nyomozók a család beszámolója alapján arra a következtetésre jutottak, hogy Casey-nek elege lett az anyaságból, és inkább úgy döntött, a lehető leggyorsabb módon távolítja el a kislányt az életéből.

szegyen gyilkossag szulo

2. Patsy Ramsey és John Bennett Ramsey

Ramsey-ék ügye szintén közfelháborodást keltett, nem is ok nélkül. 1996. december 25-én Patsy Ramsey rémülten hívta a 911-et. Állítása szerint lányuknak, Jonbenét Ramsey-nek nyoma veszett. A mindössze hatéves kislány országszerte híres szépségkirálynő volt, így a média azonnal lecsapott a hírre. Ahogy azonban megkezdődött a nyomozás, szinte rögtön kiderült, nem emberrablásról, hanem gyilkosságról van szó. A kislány holttestét ugyanis megtalálták a pincében. A nyomozók értetlenül álltak az eset előtt, főleg azért, mivel a kislány szobájában egy váltságdíjkérő levelet találtak. Az írás több mint két oldal volt, ami a szakértők szerint túl hosszú lenne ahhoz, hogy valódi emberrabló írja, a tettes ráadásul egyszer sem jelentkezett. További érdekesség még, hogy a levélben szereplő pénzösszeg pontosan ugyanannyi, mint amennyit John Benett karácsonyi jutalomként kapott a munkaadójától, az írásszakértők pedig bebizonyították, hogy a váltságdíj követelőjének írása nem másé, mint az édesanyáé, Patsy Ramsey-é. A család vallomása tovább erősítette a gyanút a nyomozókban, hogy a szülők titkolnak valamit. Patsy például azt vallotta, ő maga öltöztette át pizsamába a kislányt előző este, ám a test megtalálásakor Jonbenét egy rövidnadrágot és fehér pólót viselt.  A tárgyaláson több lehetséges verziót is felvázoltak a kislány halálával kapcsolatban. Elsőként a szülőket vádolták gyilkossággal, mivel a nyomozás során tisztán látszott, hogy megváltoztatták a bűntett helyszínét. Elsőszámú gyanúsítottként az apa került reflektorfénybe, akire megpróbálták rábizonyítani, hogy szexuálisan zaklatta a kislányt, aki ellenállt, ezért John Bennett dühében megölte. Jonbenét bátyja, Burke is feltételezhetően bűnös. A szülők többször vitték Jonbenét-t orvoshoz zúzódásokkal, mivel a fiú rendszeresen bántalmazta a húgát. Egyik alkalommal Burke dühében az apja golfütőjével ütötte arcon a kislányt. A nyomozók szerint ezúttal is dühkitörése lehetett a fiúnak, a szülők pedig igyekeztek elterelni róla a gyanút. Harmadik lehetséges megoldásként idegenkezűségre gyanakodnak, vagyis egy idegen jutott be a nyitott pinceablakon át a házba, majd elcsalta a szobájából a kislányt, és ezután végzett vele. Ezt tartják a leginkább elképzelhetetlennek a nyomozók, ám egyértelmű, minden kétséget kizáró bizonyítékot nem találtak, így az ügy döglött aktává vált.

szegyen gyilkossag szulo

3. Mitchelle Blair

A Facebookon magát hűséges, gondoskodó anyaként leíró Mitchelle Blair jelenleg életfogytiglani börtönbüntetését tölti két gyermeke meggyilkolásáért. Mitchelle négy gyerekével élt Detroitban, akik állandó rettegésben éltek anyjuk viselkedése miatt. A nő rendszeresen bántalmazta őket, válogatott módszerekkel kínzott. A két középső, 11 és 14 éves gyermek nyaka köré szíjat erősített, kalapáccsal, zsinórokkal ütötte négyőjüket, de előfordult, hogy forró vízzel öntötte le őket, vagy izzó vasalót nyomott a hátukra. A gyilkosságra 2015 júliusában került sor, mikor is a már említett 11 éves Stephent és a 14 éves Stonit a nő állítása szerint baleset érte. A nyomozók hamar rájöttek, hogy nem csupán balesetről van szó, ugyanis számtalan beforrt csontot, égési sérülést és heget találtak az áldozatokon. A gyermekeket közel egy évig fagyasztóban tárolták, és ha a főbérlő nem lakoltatja ki a családot, talán a mai napig nem keresi őket senki. A legidősebb és legfiatalabb testvér a nyomozás kezdete után megtört, és bevallották, látták, ahogy az édesanyjuk végez a testvéreikkel. Az ügy már így is döbbenetes, ám hamar fény derült arra a részletre is, hogy Mitchelle Blair rákényszerítette a két életben maradt gyereket, hogy ők tegyék a holttesteket a fagyasztóba. A kegyetlen anyuka a bíróságon többször is elszólta magát, hiába tagadta a gyilkosságot. Végül ordítva közölte a tárgyalás résztvevőivel, hogy azért követte el a gyilkosságot, mert gyermekkorában szexuálisan zaklatta az egyik családtagja, ettől pedig teljesen megzavarodott.

szegyen gyilkossag szulo

4. James és Sandra Davis

A két 36 éves drogfüggő szülő egyedülálló módon kívánt pénzhez és javakhoz jutni. Egyik üzletkötésük a rendőrség fülébe jutott, akik azonnal nyomozni kezdtek a páros után. Kiderült ugyanis, hogy a férfi és a nő a 14 éves lányuk szüzességével kereskedett. Az értéktárgyként kezelt lányt a 66 éves Wayne Beardennek akarták eladni egy 281 dolláros, használt kisbuszért cserébe. Az autókereskedő egyébként a múltban ült már gyermekmolesztálásért, ezért a rendőrség mindig is rajta tartotta a szemét. Az üzlet nem jött létre, ugyanis a nyomozók még időben közbeavatkoztak, a kislányt pedig nevelőotthonba küldték. Elmondása szerint szülei többször is kényszerítették arra, hogy maga árulja a szüzességét idősebb férfiaknak. A drog hatalmába kerített szülőket letartóztatták, börtönbüntetésüket pedig a mai napig is töltik.

szegyen gyilkossag szulo

5. Joseph Fritzl

Kétség kívül az egyik legborzasztóbb történet Joseph Fritzl nevéhez fűződik. A férfi 1935-ben született Ausztriában, gyermekkorát nagyban befolyásolták a hitleri gondolatok. Egykori osztálytársai szerint Joseph betegesen vonzódott a kínzás gondolatához, rendszeresen előfordult, hogy macskákat csonkított meg. Fritzl a családalapítás után vált igazán betegessé, mikor is a házuk pincéjében egy börtönt alakított ki a saját lányának és édesanyjának. Itt kezdődött el a kínzás, a szexuális bántalmazás, amibe Fritzl anyja 1980-ban belehalt. A lánya, Elisabeth egy lánccal a nyakában élt tovább, 24 éves rabsága alatt pedig 7 gyermeket szült az édesapjának. Fritzl ügyesen elrejtette a nyomokat a család elől, rákényszerítette Elisabethet, hogy egy saját kezűleg írt levélben közölje a családtagokkal, egy vallási közösség tagja lett, és nem kíván hazatérni. Fogságának végét az jelentette, mikor egyik gyermeke, Kerstin rosszul lett, és kórházi ellátásra szorult. Elisabeth egy segélykérő levelet rejtett a kislánya zsebébe, amit a kórházi dolgozók meg is találtak. Azonnal értesítették a rendőrséget, akik letartóztatták Joseph Fritzlt. A nyomozás során feltárták a pincehelyiséget, ahol Elisabeth és gyermekei raboskodtak. A társasház pincéjének titkos lejáratát a lakók közül senki sem vette észre, de még az egyik alkalommal kiérkező tűzoltók sem. Egy hatalmas, 300 kilogrammos páncélajtó zárta el a titkos helyiséget a külvilágtól. Odabent mindössze 170 centiméter volt a belmagasság, az 50-60 négyzetméteres szobákat pedig szűk, egy méter széles folyosó kötötte össze. Mindössze 3 szoba állt a lakók rendelkezésére: egy hálóhelyiség, egy fürdőszoba illetve egy orvosi szoba, ahol a szülések is lezajlottak. A társasház lakói többször állították, hogy furcsa zajokat hallottak odalentről, de nem tulajdonítottak túl nagy jelentőséget a dolognak. Fritzl tehát évtizedekig tartotta fogva észrevétlenül az édesanyját és a lányát, valamint halva született gyermeke holttestétől is sikerült úgy megszabadulnia, hogy senkinek sem tűnt fel. Eme rémtettek ellenére az amstetteni rém egy luxuskúriában tengeti mindennapjait párszáz szexuális ragadozó társával együtt. Rendelkezésére áll asszisztens, wellness lehetőség, akár még kutyát is tarthat. Napjait kreatív kézműves foglalkozások teszik ki, és akár több idegen nyelven is megtanulhat. Mindazok, akik ismerik az ügyet, döbbenten állnak az eset előtt. Követelik, hogy Elisabeth szólaljon fel az ítélettel kapcsolatban, ám ő több hónapnyi szanatóriumi kezelés után gyermekeivel együtt teljesen eltűnt a nyilvánosság szeme elől. Védői csak annyit nyilatkoznak, hogy a család szeretne új életet kezdeni, és végleg megszabadulni a zsarnok apától.

szegyen gyilkossag szulo

6. Kim Zoo Chul és Choi Mi Sun

A koreai páros az interneten ismerkedett meg, ahol olyan virtuális életet élhettek, amilyet a valóságban nem. Napi 12 órát töltöttek internetkávézókban azzal foglalatoskodva, hogy neveljék virtuális gyermeküket, és vezessék háztartásukat. A gond azonban ott kezdődött, hogy a párnak a való életben is volt egy gyermeke, akit rendszeresen elhanyagoltak. Előfordult olyan is, hogy akár egy egész napra magára hagyták a csecsemőt, aki kórosan lesoványodott, életkörülményei pedig vészesen romlottak. A gyerek belehalt a szülő gondviselés hiányába, a pár pedig azt vallotta a rendőrségnek, hogy a reggeli ébredéskor találtak holtan a csecsemőre. A szakértők hamar feltárták a halál igazi okát, ami kiszáradás és alultápláltság volt. A gyermek immunrendszere teljesen összeomlott a tápanyaghiánytól, a boncolást végző orvosok pedig még bántalmazás nyomait is felfedezték a kisbaba testén. A szülőknek majdnem fél évig sikerült kijátszania a rendőrséget, ám végül sikerült bebörtönözni a férfit és a nőt is. A tárgyaláskor nem tanúsítottak megbánást, az egyetlen, ami érdekelte őket, az az volt, mi lesz ezután a virtuális világukkal.

Tovább

„Szégyen, mivé lettek a mai fiatalok” – jól van ez így?

Gyakori vitatéma különböző fórumokon a generációk kérdése. Eddig főként az Y-generáció volt terítéken, mára már azonban kedveltebb témává vált az anti-Z-generációsok vesszőparipája: hogy viselkedhetnek így a fiatalok? Mitől torzult el ennyire ez a társadalom? Az általános közvélekedés a mai fiatalokról, hogy minden idejüket virtuális térben töltik, tévedhetetlennek hiszik magukat, öntörvényűek és rózsaszínre festett világban élnek. Vajon tényleg így van? És ha igen, ki tehet minderről?

szegyen generacio problema x generacio y generacio z generacio neveles internet

Generációk harca

A generáció-elméletet William Strauss és Neil Howe dolgozta ki, akik több tanulmányt is írtak a témával kapcsolatban. Egy emberöltő körülbelül 80 évet tesz ki, ezalatt 4 generáció létrejöttével számoltak. Közös pont, hogy mindegyiknek megvan a maga embertípusa, az azonos életkorúak pedig nagyjából hasonló nézeteket vallanak. A tudomány jelenlegi állása szerint 4 típust különböztetünk meg egymástól: a Baby-boom szülötteit (1940-50-es évek), az X-generációt (1960-70-es évek), az Y-generációt (1980-90-es évek) és a Z-generációt (2000-től napjainkig). Gyakori, hogy nagy korkülönbség esetén nehéz a kommunikáció a felek számára, manapság azonban egyre markánsabban különülnek el a generációk egymástól. Sok szakértő foglalkozik a kérdéssel, miként lehetne eltörölni a szakadékokat, hiszen a korkülönbség okozta űr olyan problémákat is előfeltételez, mint például a gördülékeny munkavégzés egy vegyes összeállítású csapatban. Ha górcső alá vesszük az X, Y és Z-generációt, tisztán látszik, milyen óriási a felfogásbeli különbség. Az X-generációt a megfontoltság, higgadtság jellemzi, míg az Y és a Z-generáció már sokkal frusztráltabb, szorongóbb, kilátástalanabbnak látják például a munkahelyi viszonyokat. Ennek az az oka, hogy az X-generáció idejében nem volt ilyen fejlett a technika, a munkakeresés és pályázás sokkal személyesebb, megfontoltabb volt, mint manapság. Míg ők csupán felnőttkorukban szembesültek egyes munkaadók hanyag hozzáállásával, addig az Y és Z-generáció pályakezdőként találkozott azzal a jelenséggel, mikor a benyújtott önéletrajzra válasz sem érkezik. Ez az egyik oka annak, hogy a fiatalabb generációk miért szoronganak a munkavállalás miatt. Sok X-generációs azt a munkát választotta, amiben örömét leli, ez az Y és Z-generációra már nem mondható el teljes mértékben, számukra a legfontosabb a jó megélhetési szempont, ami a pszichológusok szerint hosszú távon boldogtalansághoz vezet. Láthatjuk, milyen ellentétes felfogással rendelkeznek a különböző korosztályok, főleg a legfiatalabb. Vajon van lehetőség a probléma elhárítására?

szegyen generacio problema x generacio y generacio z generacio neveles internet

Mi a baj a Z-generációval?

Maga a kérdés nagyon is sok problémát vet fel a megválaszolásával kapcsolatban. Ahhoz, hogy megközelítőleg helyes választ tudjanak adni a szakértők, igyekeztek minden generációt megvizsgálni a maga életterében, és az alapján levonni a következtetéseket. A legnagyobb elidegenítő tényezőként a technológiára tekintenek, hiszen leginkább ez és az ország politikai helyzete az, ami éles határvonalat húz a generációk között. Más világ, más látásmód. Az X-generáció vizsgálata érdekes eredményt hozott. Míg gyermekként megismerkedtek egy stabil, már-már dogmatikus elvekkel bíró rendszerrel, a rendszerváltás után egy új, kiismerhetetlen helyzet bontakozott ki, ami újabb tanulásra ösztönözte a már fiatal felnőtteket. A vasfüggöny megszűnésével ugrásszerűen megnőtt a technikai újítások kínálata, így mondhatni minden az X-generáció arcába robbant. A lemaradást behozókat azonban így is „digitális bevándorlóknak” nevezik. A szellemes jelzőket egyébként Mark Prensky aggatta a különböző korosztály képviselőire. Az Y-generációsok már „digitális bennszülötteknek” számítanak, hiszen a fejlett technikai vívmányokat gyermekkorban ismerhették meg, amik később úgy fejlődtek, ahogyan ezek a gyermekek lassan felnőtté váltak. E téren az Y-generáció nagy előnyben van a felmenőikkel szemben, hiszen sokkal nagyobb biztonságban érzik magukat a modern térben. Az igazi „digitális bennszülöttek” azonban a Z-generáció képviselői. Szinte mindenki megállapította már magában: „A mai fiatalok már előbb tudják nyomkodni a kütyüiket, minthogy megtanulnának beszélni.” Az idősebbek számára ez riasztó lehet, hiszen Bret Easton Ellis (az Amerikai Pszichó írója) olyan jelzőkkel illeti a fiatalokat, mint hanyag, felszínes személyek, akik az idejük nagy részében online birodalmuk építésén dolgoznak, hogy minél többen szeressék őket. Több neves szakember is hasonlóan vélekedik a fiatal generációról, hiszen első látásra úgy tűnhet, kezdünk mind elkényelmesedni, az emberi kapcsolatok lassacskán eltűnnek, a helyüket pedig felváltják a személytelen, online értekezések. Azt leszögezhetjük, akkora probléma nincs, mint amekkora feneket kerítenek az egész dolognak. Minden generáció érzékeny az utána következő viselkedésére, mivel más környezetben szocializálódnak, mint elődeik. Vegyük példának az X és Y-generációt. A 80-90-es évek szülöttei sokkal könnyebben alkalmazkodnak a gyors, ugrásszerű változásokhoz, sokkal magabiztosabban vágnak neki az ismeretlennek, mint az X-ek. A fiatalabbak azonban sokkal érzékenyebbek az egzisztenciális kérdésekre, mint az idősebbek, mivel az Y és Z-generáció meglehetősen instabil gazdasági környezetben nőtt fel. A csalad.hu által bemutatott kutatásban megjelenik, hogy a mai fiatalok 50 százaléka úgy gondolja, sosem lesz biztos, jövedelmező állása, így sosem birtokolnak majd olyan javakat, mint saját lakás vagy saját autó. Ez a hozzáállás a legtöbb X-es számára érthetetlen, mégis megpróbálják megvédeni a csemetéket a csalódástól. Így fordulhat elő sok esetben, hogy a gyerek a szülő fejére nő, és létrejöhet a Hotel Mama effektus. De mi is a valós probléma? A Z-generációval kapcsolatban nagyon sok fogalmazódik meg egyes szakértők részéről. A mai fiatalok tipikusan azok, akik nagyot akarnak markolni viszonylag rövid idő alatt. Érthető ez a munkához való hozzáállásra (kevés munkával sok pénzt keresni), a magánéletre (megtalálni a tökéletes párt, akár irreális elvárások alapján) illetve a szociális életre (minden buliban részt kell venni, semmiből sem szabad kimaradni). Emiatt ismételten csak a kiterjedt online tér tehet, mivel különböző közösségi médiákon keresztül áramlik a fiatalok felé a negatív példa. Gondoljunk itt a fiatalságról szóló televíziós műsorokra, a közösségi platformokra, mint az Instagram, Twitter, Tumblr vagy egyszerűen csak a Facebook által kínált lehetőségekre. Manapság bárki megmutathatja, milyen fényes karriert futott be, vagy mennyire elégedett a tökéletes magánéletével. Gátlástalan hazugságok és torz, túlságosan rózsaszín képek egész sorozatával találkoznak a fiatalok nap mint nap. A megfelelési kényszer pedig a legtöbbjükben igen erősen jelen van. Szeretnének ugyanolyan sikeresek, híresek, közkedveltek és szépek lenni, mint az általuk ismeretes online személyiségek. De mit tehet a szülő ebben a helyzetben?

szegyen generacio problema x generacio y generacio z generacio neveles internet

Segítség a nevelésben

A legnagyobb hiba, amit szülő elkövethet, hogy a generációelméleteket nem segítségként, hanem ürügyként használja fel a hárításhoz. Valóban sokkal egyszerűbb kijelenteni, hogy „Ez a gyerek márpedig ilyen, mit tehetnék?”, ám ha őszinték akarunk lenni, a gyerekek manapság is csak gyerekek, csupán más háttérrel és eszközökkel rendelkeznek ahhoz, hogy kifejezzék önmagukat. Míg egy X-generációs úgy gondolja, az alapvető értékek megtanulása, megtartása nagyon fontos, addig egy mai tinédzser feleslegesnek érzi a rengeteg magolást, mivel a technika világában szinte két kattintásból elérhető bármilyen információ. A dologban egyébként van némi igazság, épp ezért sok kezdeményezés is született az oktatás átformálásával kapcsolatban. Leginkább a kötelező olvasmányok listája és a tankönyvek újragondolásán fáradoznak a szakemberek, mivel a tudásanyag egyáltalán nem a mai viszonyokhoz idomul, hanem a 40-50 évvel ezelőtti berendezkedéshez. A Z-generáció hiperérzékenysége tulajdonképpen abban is rejlik, hogy a rendszerváltás után egyre többen álltak át a kétkeresős családmodellre, ami sajnos azt eredményezte, hogy a gyermekekre már közel sem jutott annyi idő, mint azelőtt. Idővel sok mindent tanultak a fiatalok az internetről a maguk módján, a szülők pedig nem biztos, hogy kellő figyelmet tudtak fordítani csemetéjükre, illetve azokra az online tartalmakra, amikhez idő közben hozzáfért. A szakértők szerint a generációk közti ellentét feloldásának kulcsa a kommunikáció és a tolerancia. Sosem volt jól működő fogás, hogy a szülő ráerőlteti a gyermekre a saját értékrendjét, látásmódját. További problémákat szül, hogy a legtöbb szülő nem szeretetteljes odafigyeléssel, hanem értékes ajándékokkal próbálja kvázi megvásárolni a gyermeke szeretetét, ami sokkal egyszerűbb, mint egy fárasztó munkanap után megoldást találni a fiatal problémájára. Nincs min csodálkozni tehát, ha a fiatal generáció inkább az interneten igyekszik érvényesülni, és egy elfogadó, szeretetteljes közösséget kiépíteni magának. A szülőknek be kell látniuk, semmi gond sincs azzal, hogy manapság minden sokkal könnyebben hozzáférhető, pusztán meg kell tanítani a gyermeket arra, hogy minek van helye az interneten, és mit kell elhinni abból, amit ott talál. Ha már egész kiskorban tisztában van vele a fiatal, hogy milyen példákat kell követnie, és megfelelő értékrendet biztosít a szülő számára, elkerülhető az internet okozta negatív hatás, mint a szorongás, depresszió és megfelelési kényszer.

Forrás:

 Strauss és Howe Millennials Rising: The Next Great Generation (2000)

Magyar Nemzet

Csalad.hu

Tovább

dreamblur

blogavatar

Gondolatok tőlem neked, avagy valóságszagú virágos mező előtted. Szakíts annyi szálat, amennyit szeretnél.